Sports

Mercer Island Judo hosts Evergreen State Open Judo Championships

Tegan Yuasa, 7, and Taylan Yuasa, 13, celebrate their first-place victories at the Evergreen State Open Judo Championships on Mercer Island on Saturday. The brothers are members of the Budokan Judo Club in Seattle. - Mark Yuasa/Contributed photo
Tegan Yuasa, 7, and Taylan Yuasa, 13, celebrate their first-place victories at the Evergreen State Open Judo Championships on Mercer Island on Saturday. The brothers are members of the Budokan Judo Club in Seattle.
— image credit: Mark Yuasa/Contributed photo

For the sixth year, Mercer Island Judo hosted the Evergreen State Open Judo Championships. Students of the martial arts practice came from across the region to participate in the event.

The Mercer Island club has 10 participants, and four competed at Saturday’s event. Harold Yamada, who runs the Mercer Island club and is the vice president of Washington State Judo, said they had fewer participants from the Island club because it was spring break.

Alex Takeuchi and Richard Palmer finished in the top three of their division. Both competed in the junior boys 7- and 8-year-old under 25 kilogram division, tying for third place. Ichiro Nakata was second in the junior boys 7- and 8-year-old under 31 kilogram division, while Cameron Warnick finished second in the boys intermediate 9- and 10-year-old under 30 kilogram division.

“All of the Mercer Island kids did very, very well,” said Yamada, adding that there were 200 participants in the event.

Tegan and Taylan Yuasa, both Island residents who are members of the Budokan Judo Club in Seattle, finished first in their divisions.

Tegan, a first-grader at West Mercer Elementary, was first in the boys 7- and 8-year-old under 21 kilogram division, while Taylan, a seventh-grader at Islander Middle School, was first in the 13- to 14-year-old under 44 kilogram division.

Mercer Island Judo’s next competition is April 17 in Portland, Ore., where Yamada said he hopes at least six of the students will compete.

The club, which is part of the Mercer Island Boys & Girls Club, will be moving into the new PEAK building this summer.

“We’ll be sharing the wrestling room with the wrestling team, so we won’t have to put mats down at each practice,” said Yamada.

Evergreen State Open Judo Championships

9 & 10 Jr. Boys Intermediate 1 -30 KG

Name Club Name State

1 Kosimo Tonn Seattle Dojo WA

2 Cameron Warnick Mercer Island Judo WA

Division 12

Jr. Boys 6 & Under -19 KG

Name Club Name State

1 Tomio Yamada Pacific Judo Academy WA

2 Kaz Sandoval Emerald City Judo WA

3 Kano Wittauer Emerald City Judo WA

3 Anderson Lin Emerald City Judo WA

Division 14

Jr. Boys 6 & Under -23 KG

Name Club Name State

1 Conor Goucher Bushikan Dojo WA

2 Gavin Marks Kitsap Judo Club WA

3 Evan Rasoumoff Emerald City Judo WA

3 Quinlan Wu Burnaby Judo Club, BC Canada

Division 30

Jr. Boys 7 & 8 -25 KG

Name Club Name State

1 Harrison Lin Emerald City Judo WA

2 Raajesh Haran Emerald City Judo WA

3 Alex Takeuchi Mercer Island Judo WA

3 Richard Palmer Mercer Island Judo WA

Division 32

Jr. Boys 7 & 8 -21 KG

Name Club Name State

1 Tegan Yuasa Budokan WA

2 Jake Smith Sakurakan Judo WA

3 Paulo Nasaimento Emerald City Judo WA

Division 34

Jr. Boys 7 & 8 -26 KG

Name Club Name State

1 Brenden Chaowanapibool Bushikan Dojo WA

2 Braden Goucher Bushikan Dojo WA

3 Nadav Levanoni Emerald City Judo WA

3 Liam McNamara D&D Dojo WA

Division 36

Jr. Boys 7 & 8 -31 KG

Name Club Name State

1 Sebastian Snitily Bushikan Dojo WA

2 Ichiro Nakata Mercer Island Judo WA

3 Denali Tonn Seattle Dojo WA

3 Jonah Bingham Bushikan Dojo WA

Division 52

9 & 10 Jr. Boys Intermediate 1 -26 KG

Name Club Name State

1 Brendan Chaowanapibool Bushikan Dojo WA

2 Braden Goucher Bushikan Dojo WA

3 Nadav Levanoni Emerald City Judo WA

3 Joshua Lee Emerald City Judo WA

Division 54

9 & 10 Jr. Boys Intermediate 1 -30 KG

Name Club Name State

1 Kosimo Tonn Seattle Dojo WA

2 Cameron Warnick Mercer Island Judo WA

3 David Benedict Sakuma Dojo WA

3 Drake Fisher Emerald City Judo WA

Division 58 9 & 10

Jr. Boys Intermediate 1 -38 KG

Name Club Name State

1 Issac Harai Ippon Dojo WA

2 Yoav Levanoni Emerald City Judo WA

3 Ilan Piker Emerald City Judo WA

3 Kenny Cummings Emerald City Judo WA

Division 60 9 & 10

Jr. Boys Intermediate 1 -43 KG

Name Club Name State

1 Dan Meyer Pacific Judo Academy WA

2 Davin Bruns Bushikan Dojo WA

3 Aiden Wu Burnaby Judo Club, BC Canada

Division 62 9 & 10

Jr. Boys Intermediate 1 +43 KG

Name Club Name State

1 Max Buchanan Seattle Dojo WA

2 Avery Rivera Columbia Judo Club WA

3 Timothy Hamilton Columbia Judo Club WA

Division 78 11 & 12

Jr. Boys Intermediate 2 -38 KG

Name Club Name State

1 Philip Springsteen D&D Dojo WA

2 Yoav Levanoni Emerald City Judo WA

3 Justin Sanchez Ippon Dojo WA

3 Kenny Cummings Emerald City Judo WA

Division 80 11 & 12

Jr. Boys Intermediate 2 -42 KG

Name Club Name State

1 Tyriq Johnson Ippon Dojo WA

2 Sjon Snitily Bushikan Dojo WA

3 Christian Williams South Sound Judo WA

Division 82 11 & 12

Jr. Boys Intermediate 2 -48 KG

Name Club Name State

1 Christian Williams South Sound Judo WA

2 Dante Springsteen D&D Dojo WA

3 Patrick Linn Burnaby Judo Club, BC Canada

Division 84 11 & 12

Jr. Boys Intermediate 2 -53 KG

Name Club Name State

1 Brian Short Bushikan Dojo WA

2 Garrett Dean Emerald City Judo WA

3 Matthew Kosugi Emerald City Judo WA

3 Brandon Varastheh Burnaby Canada

Division 102 13 & 14

Juvenile Male A -36 KG

Name Club Name State

1 Taylan Yuasa Budokan Dojo WA

2 Daniel Piker Emerald City Judo WA

3 Daniel Kim Langley Judo Club WA

Division 110 13 & 14

Juvenile Male A -53 KG

Name Club Name State

1 Patrick Mendiola Ippon Dojo WA

2 Brian Short Bushikan Dojo WA

3 Davon Johnson Ippon Dojo WA

3 Thomas Grieg Sport Judo, Alexandia VA

Division 114 13 & 14

Juvenile Male A -64 KG

Name Club Name State

1 Malcolm Martin Ippon Dojo WA

2 James Stewart Pacific Judo Academy WA

3 Sam Zagula Emerald City Judo WA

3 Tyler Barclay Bushikan Judo WA

Division 116 13 & 14

Juvenile Male A +64 KG

Name Club Name State

1 Paul Beck Budokan WA

2 Jovanis Rodriguez Bushikan Dojo WA

3 Brandon Harano Budokan WA

3 Sandro Welcome Emerald City Judo WA

Division 206 15 & 16

Juvenile Male B - 60 KG

Name Club Name State

1 David Bikoev Ippon Dojo WA

2 Gavin Smith Sakurakan Judo WA

3 Deven Beach D&D Dojo WA

Division 210 15 & 16

Juvenile Male B - 73 KG

Name Club Name State

1 Thomas Ortega Ippon Dojo WA

2 John Folkestad D&D Dojo WA

3 Scott Gaines Kent WA

3 Gavin Piotrowski Bushikan WA

Division 314

Junior Mens -90 KG

Name Club Name State

1 Bradley Froust Kitsap Judo Club WA

2 Troy Thornton D&D Dojo WA

Division 402

Senior Mens Novice -73 KG

Name Club Name State

1 Marshall Sanders Snohomish Dojo WA

2 Scott Gaines Kent WA

Division 404

Senior Mens Novice -81 KG

Name Club Name State

1 Pius Yoon-Sik Kim Seattle Dojo WA

2 Victor Sotosoto South Sound Judo WA

Division 408

Senior Mens Novice -100 KG

Name Club Name State

1 Alexander Kairis Seattle WA

2 Bradley Froust Kitsap Judo Club WA

3 Matthew Stone Mikawa Judo Academy WA

3 Zachary Irving Ippon Dojo WA

Division 410

Senior Mens Novice +100 KG

Name Club Name State

1 Ignacio Rodriguez Burnaby Judo Club, BC Canada

2 Ryan Thomas Sakurakan Judo WA

3 Fredo Noshad Westminster Judo Club Canada

Division 510 2k - 4k

Senior Men -81 KG

Name Club Name State

1 Riley Maruyama Westminster Judo Club Canada

2 Paul Beck Budokan WA

3 Kim Pius Yoon Sik Seattle Dojo WA

3 Jason Whitney Mikawa Judo Academy WA

Division 606

Senior Men -66 KG

Name Club Name State

1 Karl Larsen Burnaby Judo Club, BC Canada

2 Isamu Yamada Pacific Judo Academy WA

Division 608

Senior Men -73 KG

Name Club Name State

1 Manabu Murokawa Burnaby Judo Club, BC Canada

2 Karl Larsen Burnaby Judo Club, BC Canada

3 Kevin Thorneloe Westminster Judo Club Canada

3 Dustin Brimhall Snohomish Dojo WA

Division 614

Senior Men -100 KG

Name Club Name State

1 Alex Kairis Seattle Dojo WA

2 Scott Aitken Burnaby Judo Club, BC Canada

3 Yaniv Pessach Budokan WA

3 Kevin Thorneloe Westminster Judo Club Canada

Division 616

Senior Men +100 KG

Name Club Name State

1 Lance Kahala Sakurakan Judo WA

2 Matthew Walker Ippon Dojo WA

Division 13

Jr. Girls 6 & Under -23 KG

Name Club Name State

1 Melissa Mercado Ippon Dojo WA

2 Miyuki Sandoval Emerald City Judo WA

3 Elana Sanders Snohomish Dojo WA

Division 15

Jr. Girls 6 & Under -28 KG

Name Club Name State

1 Amanda Rasoumoff Emerald City Judo WA

2 Grace Meyer Pacific Judo Academy WA

Division 31

Jr.Girls 7 & 8 -21 KG

Name Club Name State

1 Leah Hiatt Emerald City Judo WA

2 Liana Harai Ippon Dojo WA

3 Sydney Salazar Emerald City Judo WA

Division 33

Jr. Girls 7 & 8 -26 KG

Name Club Name State

1 Carly Smith D&D Dojo

2 Victoria Stewart Sakuma Dojo WA

3 Saisha Morales Ippon Dojo WA

3 Alissa Kosugi Emerald City Judo WA

Division 53 9 & 10

Jr. Girls Intermediate 1 -30 KG

Name Club Name State

1 Hikaru Abe Obukan Dojo OR

2 Tatiana Parker-Borrero Ippon Dojo WA

3 Victoria Blackkard Sakurakan Judo WA

Division 55 9 & 10

Jr. Girls Intermediate 1 -34 KG

Name Club Name State

1 Misato Sandoval Emerald City Judo WA

2 Sierra Hartfield D&D Dojo

3 Akina Yamada Pacific Judo Academy WA

3 Michaela Borrero Ippon Dojo WA

Division 59 9 & 10

Jr. Girls Intermediate 1 -43 KG

Name Club Name State

1 Jasmine Parker-Borrero Ippon Dojo WA

2 Amara Jarvinen Burnaby Judo Club, BC Canada

3 Issabella Zito Seattle Dojo WA

3 Chloe Hintz Sakuma Dojo WA

Division 85 11 & 12

Jr. Girls Intermediate 2 +53 KG

Name Club Name State

1 Sara Mozeleski Ippon Dojo WA

2 Micah Cummings Emerald City Judo WA

3 Carrie Rose Hintz Sakuma Dojo WA

Division 211 15 & 16

Female Juvenile B -63 KG

Name Club Name State

1 Sara Mozeleski Ippon Dojo WA

2 Jamie Kobara Pacific Judo Academy WA

3 Devona Felgar D&D Dojo WA

Division 317

Female IJF Jr. +78 KG

Name Club Name State

1 Kiaya Van Scoyoc Ippon Dojo WA

2 Kendra Cremeans D&D Dojo WA

3 Ashley Barlett Burnaby Judo Club Canada

Division 511 2k - 4k

Senior Womens -70 KG

Name Club Name State

1 Andie Dean Emerald City Judo WA

2 Monique Halle Westminster Judo Club Canada

3 Leigh Yamada Pacific Judo Academy WA

Division 515 2k - 4k

Seniors Womens +78 KG

Name Club Name State

1 Kiaya Van Scoyoc Ippon Dojo WA

2 Stephanie Benes Mikawa Judo Academy WA

Division 611

Senior IJF Women -70 KG

Name Club Name State

1 Tracy Nagai Budokan WA

2 Becky Miller Emerald City Judo WA

3 Ashley Barlett Burnaby Judo Club Canada

We encourage an open exchange of ideas on this story's topic, but we ask you to follow our guidelines for respecting community standards. Personal attacks, inappropriate language, and off-topic comments may be removed, and comment privileges revoked, per our Terms of Use. Please see our FAQ if you have questions or concerns about using Facebook to comment.
blog comments powered by Disqus

Read the latest Green Edition

Browse the print edition page by page, including stories and ads.

Jul 23 edition online now. Browse the archives.